Calendar/Rezultate 2021

C A L E N D A R U L
competiţiilor naţionale şi internaţionale pe anul 2021

Nr. Competiţii Termenele desfăşurării Localitatea, ţara
1. Competiţiile pentru premiile FAM 16 ianuarie Chişinău
2. Campionatul Republicii Moldova de sală şi aruncări lungi, S şi J I (a.n. 2002-2003) 6-7 februarie Chişinău
3. Campionatul balcanic în sală, juniori I (a.n. 2002-2003) 13 februarie Sofia, Bulgaria
4. Campionatul balcanic în sală, seniori 20 februarie Istanbul, Turcia
5. Campionatul Republicii Moldova de sală şi aruncări lungi, J II (a.n. 2004-2005) 20-21 februarie Chişinău
6. Campionatul european în sală 4-7 martie Torun, Polonia
7. Speranţele Atletismului (poliatlon), J III a.n. 2006-2007, 2008-2009, 2010 şi mai mici 6 martie Chişinău
8. Cupa Europei de aruncări lungi 13-14 martie Leiria, Portugalia
9. Campionatul mondial la cros 20 martie Bathurst, Australia
10. Campionatul balcanic de marş sportiv 23 martie Antalya, Turcia
11. Campionatul balcanic de maraton 25 aprilie Kyiv, Ucraina
12. Moldovan Youth Challenge, J II (a.n. 2004-2005) 1 mai Chişinău
13. World Athletics Relays 1-2 mai Chorzow, Polonia
14. Campionatul FSUM 12-13 mai Chişinău
15. Campionatul balcanic de alergări montane 15 mai Câmpulung Moldovenesc, ROU
16. Campionatul Republicii Moldova, J II (a.n. 2004-2005) 15-16 mai Chişinău
17. Cupa european la marş sportiv 16 mai Podebrady, Cehia
18. Campionatul open al Republicii Moldova de supermaraton (24/12/6 ore) / Self-Transcendence 24/12/6H Race 22-23 mai Chişinău
19. Campionatul Republicii Moldova, S şi J I (a.n. 2002-2003) 29-30 mai Chişinău
20. Balkan Relays/Ştafetele balcanice 29-30 mai Craiova, România
21. Speranţele Olimpice (tetratlon), a.n. 2006-2008 3 iunie Chişinău
22. Campionatul Ţărilor Mici din Europa 5 iunie Serravalle, San Marino
23. Cupa Europei, 10000m 5 iunie Londra, Marea Britanie
24. Campionatele Internaţionale ale României 5-6 iunie Cluj Napoca, România
25. Campionatul balcanic pentru J I (a.n. 2002-2003) 12-13 iunie Istanbul, Turcia
26. Balkan Relays/Ştafetele balcanice 12-13 iunie Erzurum, Turcia
27. Campionatul european pe echipe, Liga III 19-20 iunie Nicosia, Cipru
28. Balkan 10K Road Race 26 iunie Brčko, Bosnia-Herţegovina
29. Campionatul balcanic, S 26-27 iunie Novi Pazar, Serbia
30. Campionatul european U23 8-11 iulie Bergen, Norvegia
31. Campionatul european U20 15-18 iulie Tallinn, Estonia
32. Jocurile Olimpice 30 iul.-8 august Tokyo, Japonia
33. Campionatul balcanic pentru J II (a.n. 2004-2005) 14 august Kraljevo, Serbia
34. Campionatul mondial U20 17-22 august Nairobi, Kenya
35. Jocurile Mondiale Universitare 23-28 august Chengdu, China
36. Campionatul european U18 26-29 august Rieti, Italia
37. Campionatul balcanic de semi-maraton 12/19 septembrie Bitola, Macedonia de Nord
38. Maratonul internaţional Chişinău 26 septembrie Chişinău
39. Campionatul FSUM la cros 7 octombrie Chişinău
40. Campionatul Republicii Moldova la cros 16 octombrie Chişinău
41. Campionatul balcanic la cros 6 noiembrie Ploieşti, România
42. Campionatul RM de alergări pe şosea, S şi J I 6-7 noiembrie Ungheni
43. Campionatul european la cros 12 decembrie Dublin, Irlanda

Veterani

1. Campionatul mondial în sală 24-28 martie Braga, Portugalia
2. Campionatul european 27-30 mai Valtramontina, Italia