Calendar/Rezultate 2012

 C A L E N D A R U L
competiţiilor naţionale şi internaţionale pe anul 2012

Nr.

Competiţii

Termenele desfăşurării

Localitatea, ţara

1. Competiţiile pentru premiile FAM 14 ianuarie Chişinău
2. Campionatul open al Republicii Moldova de sală şi aruncări lungi, seniori şi juniori I (a.n. 1993-1994) 3-5 februarie Chişinău
3. Campionatul open al Republicii Moldova de sală şi aruncări lungi, juniori II (a.n. 1995-1996) şi juniori III (a.n. 1997-1998) 17-19 februarie Chişinău
4. Campionatul balcanic în sală 18 februarie Istanbul, Turcia
5. Speranţele Atletismului (poliatlon), a.n. 1997-1998, 1999-2000, 2001 şi mai mici 3 martie Chişinău
6. Campionatul mondial în sală 9-11 martie Istanbul, Turcia
7. Cupa Europei de aruncări lungi 17-18 martie Bar, Muntenegru
8. Campionatul balcanic la cros 31 martie Kocaeli, Turcia
9. Campionatul balcanic de marş sportiv 7 aprilie Bucureşti, România
10. Campionatul FISU la cros 14 aprilie Lodz, Polonia
11. Campionatul balcanic de maraton 21 aprilie Belgrad, Serbia
12. Campionatul Europei şi mondial la alergări 100km 22 aprilie Seregno-Brianza, Italia
13. Ziua Mondială a Atletismului, juniori II (a.n. 1995-1996) şi juniori III (a.n. 1997-1998) 4-5 mai Chişinău
14. Campionatul FSUM 10-11 mai Chişinău
15. Cupa mondială de marş sportiv 12-13 mai Saransk, Rusia
16. Campionatul şcolilor sportive, a.n. 1995-1998 18-20 mai Chişinău
17. Campionatul open al Republicii Moldova, seniori şi juniori I (a.n. 1993-1994) 25-27 mai Chişinău
18. Cupa Europei, 10000m 2 iunie Palafrugell, Spania
19. Campionatul open al Republicii Moldova de supermaraton, Campionatul open al Asociaţiei de Supermaraton din Moldova, (12/24 ore) 2-3 iunie Chişinău
20. Speranţele Olimpice (tetratlon), a.n. 1998-2000 7 iunie Chişinău
21. Campionatele internaţionale ale României 8 iunie Cluj Napoca, România
22. Campionatul balcanic de alergări montane 23 iunie Skopje, Macedonia
23. Campionatul balcanic pentru juniori I (1993-1994) 23-24 iunie Eskişehir, Turcia
24. Campionatul Europei 27 iunie-1 iulie Helsinki, Finlanda
25. Campionatul Europei de alergări montane 7 iulie Denizli-Pamukkale, Turcia
26. Campionatul mondial pentru juniori I (1993-1994) 10-15 iulie Barcelona, Spania
27. Campionatul balcanic pentru juniori II (1995-1996) 14 iulie Smederevo, Serbia
28. Campionatul balcanic, seniori 21-22 iulie Edirne, Turcia
29. Jocurile Olimpice 3-12 august Londra, Marea Britanie
30. Campionatul balcanic la semimaraton 1 septembrie Kavarna, Bulgaria
31. Campionatul mondial de semimaraton 6 octombrie Kavarna, Bulgaria
32. Campionatul open al Republicii Moldova de cros 20 octombrie Chişinău
33. Campionatul open al Republicii Moldova de alergări pe şosea (seniori şi juniori I) 3 noiembrie Ungheni
34. Campionatul Europei la cros 9 decembrie Budapesta, Ungaria

Competiţiile internaţionale pentru juniori, 8-9.12.2012

Concursul tradiţional la atletism consacrat sărbătorii de Crăciun, 25-26.12.2012

Veterani

1. Campionatul mondial pentru veterani 3-8 aprilie Jyvaskyla, Finland
2. Campionatul mondial de alergări montane pentru veterani 19 mai Buhlertal, Germania
3. Campionatul Europei pentru veterani, non stadia 16-25 august Germania, Polonia, Suedia
4. Campionatul balcanic pentru veterani septembrie Turcia

 

Rezultate la competiţiile internaţionale, 2012

Campionatul balcanic în sală, or. Istanbul (Turcia), 18 februarie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Cuharenco Alexandru lungime 7,60m 3
Letnicov Vladimir triplusalt 16,38m 3
Popescu Elena 800m 2.05,33 3
Cojuhari Olesea 400m 54,43 4
Daranuţa Andrei 400m 49,01 5
Şochin Oleg 60m 6,97 5
Mîţîcov Andrei înălţime 2,11m 5

Campionatul mondial în sală, or. Istanbul (Turcia), 9-11 martie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Cuharenco Alexandru lungime 7,66m 12
Popescu Elena 800m 2.05,24 15

Cupa Europei de aruncări, or. Bar (Muntenegru), 17-18 martie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Marghieva Zalina ciocan 73,60m 1
Artîc Natalia disc 61,72m 4
Marghiev Marina ciocan 68,93m 5
Marghiev Serghei ciocan 67,96m 6 U23

Campionatul European master class, or. Juvaskyla (Finlanda), 3-8 aprilie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
W50-55      
Marghieva Alexandra disc 38,65m 1
greutate 14,53m
Record mondial
1
W55-60
Cotolupenco Maria disc 35,51m 1
greutate 11,54m 2

Campionatul balcanic de marş, or. Bucureşti (România),  7 aprilie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Capaţina Chiril 20km 1:35.08 6 (seniori)
Şeremet Igor 10km 47.23,07 6 (juniori)

Campionatele internaţionale ale României, or. Bucureşti (România), 8 iunie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Cravcenco Alexei 400m/g 51,08 1
Cuharenco Alexandru lungime 7,62m 2
Cojuhari Olesea 400m 52,80 2
Şochin Oleg 100m 10,88 3
Cicanci Tatiana triplusalt 13,43m 3
Smovjenco Olesea 1500m 4.21,02 3
Berghii Anna 400m/g 60,16 3
Daranuţa Andrei 400m 48,11 3
Ghetman Andrei înălţime 2,05m 4
Plotnic Ana 400m 55,47 5
Balan Anton triplusalt 15,03m 6
Spînu Radu 800m 1.54,86 8

Campionatul balcanic pentru juniori a.n. 1993-1994, or. Eskişehir (Turcia), 23-24 iunie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Babian Alexandru 400m 48,06 1
Lungu Valeria suliţă 48,91m 1
Berghii Anna 400m/g 1.00,28 3
200m 25,84 4

Campionatul Europei, or. Helsinki (Finlanda), 27 iunie-2 iulie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Marghieva Zalina ciocan 69,86m (c)
67,82m (f) 8
Artîc Natalia disc 57,42m (c)
58,64m (f) 8
Luchianov Ion 3000m/ob. 8.29,28 (c)
8.42,06 (f) 11
Marghiev Marina ciocan 65,44m 15
Cojuhari Olesea 400m 53,52 18
Cuharenco Alexandru lungime 7,79m 20

Campionatul mondial pentru juniori a.n. 1993-1994, or. Barcelona (Spania), 10-15 iulie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Lungu Valeria suliţă 48,94m 20
Babian Alexandru 400m 48,63 49

Campionatul balcanic pentru juniori a.n. 1995-1996, or. Belgrad (Serbia), 14 iulie 201

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Tacu Mihaela suliţă 50,79m 2
Mardare Andrian suliţă 68,91m 3
Ceban Nicolai greutate 17,09m 3
disc 51,01m 4
Plugaru Daniel 100m 11,34 6
Buşilă Uliana lungime 5,34m 7

Campionatul balcanic pentru seniori, or. Eskişehir (Turcia), 21-22 iulie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Cicanci Tatiana triplusalt 13,23m 2
Cravcenco Alexei 400m/g 53,76 3
Cuharenco Alexandru lungime 7,28m 4

Jocurile Olimpice ediţia a XXX-a, or. Londra (Marea Britanie), 3-12 august 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Marghieva Zalina ciocan 72,19m (c)
74,06m (f) 8
Luchianov Ion 3000m/ob. 8.22,09 (c)
8.28,15 (f) 10
Muşinschi Iaroslav maraton 2:16.25 25
Popescu Elena 800m 2.06,94 27
Marghiev Serghei ciocan 69,76m 31
Cojuhari Olesea 400m 53,64 33
Cerches Natalia maraton 2:37.13 – PB 65
Prodius Roman maraton DNF

Campionatul Europei pentru veterani, Zittau (GER), Zgorzelec (POL), Hradek n.N. (CZE), 16-25 august 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
W80
Nicolaev Xenia 400m 2.50,20 2
M50      
Gorceag Eugeniu suliţă 43,58m 9

Campionatul balcanic de semimaraton, or. Kavarna (Bulgaria), 1 septembrie 2012

Nume, prenume Proba Rezultat Loc
Gheorghiţă Vitalie semimaraton 1:10.48 1
Delion Valentina semimaraton 1:28.29 7