Calendar/Rezultate 2013

Calendar IAAF (mondial)
Calendar EAA (european)
Calendar naţional (download)

C A L E N D A R U L
competiţiilor naţionale şi internaţionale pe anul 2013

Nr.

Competiţii

Termenele desfăşurării

Localitatea, ţara

 1. Competiţiile pentru premiile FAM 12 ianuarie Chişinău
 2. Campionatul Republicii Moldova de sală şi aruncări lungi,S şi J I (a.n. 1994-1995) 8-10 februarie Chişinău
 3. Campionatul Republicii Moldova de sală şi aruncări lungi, J II (a.n. 1996-1997) şi J III (a.n. 1998-1999) 22-24 februarie Chişinău
 4. Campionatul balcanic în sală 23 februarie Istanbul, Turcia
 5. Campionatul Europei în sală 1-3 martie Göteborg, Suedia
 6. Speranţele Atletismului (poliatlon), a.n. 1998-1999, 2000-2001, 2002 şi mai mici 9 martie Chişinău
 7. Campionatul balcanic de cros 9 martie Belgrad, Serbia
 8. Cupa Europei de aruncări lungi 16-17 martie Castellon, Spania
 9. Campionatul mondial de cros 24 martie Bydgoszcz, Polonia
 10. Campionatul balcanic de marş sportiv 20 aprilie Ayvalik, Turcia
 11. Campionatul FSUM 25-26 aprilie Chişinău
 12. Ziua Mondială a Atletismului(J II a.n. 1996-1997 şi J III a.n. 1998-1999) 3-4 mai Chişinău
 13. Jocurile juniorilor, a.n. 1996-1999 17-19 mai Chişinău
 14. Cupa Europei la marş sportiv 19 mai Dudince, Slovacia
 15. Campionatul Republicii Moldova (S şi J I, a.n. 1994-1995) 31 mai-2 iunie Chişinău
 16. Speranţele Olimpice (tetratlon), a.n. 1999-2001 6 iunie Chişinău
 17. Campionatele Internaţionale ale României 7 iunie Bucureşti, România
 18. Campionatul open al Republicii Moldova de supermaraton, Campionatul open al Asociaţiei de Supermaraton din Moldova, (12/24 ore) 8-9 iunie Chişinău
 19. Cupa Europei, 10000m 8 iunie Pravets, Bulgaria
 20. Campionatul balcanic de alergări montane 16 iunie tbd
 21. Campionatul Europei între echipe, Liga III 22-23 iunie Banska Bystrica, Slovacia
 22. Campionatul balcanic, S 27-28 iulie Stara Zagora, Bulgaria
 23. Cupa Europei, poliatlon, Liga II 29-30 iunie Ribeira Brava, Portugalia
 24. Campionatul Europei de alergări montane 6 iulie Borovets, Bulgaria
 25. Campionatul balcanic pentru J I (1994-1995) 6-7 iulie Denizli, Turcia
 26. Universiada FISU 7-12 iulie Kazan, Rusia
 27. Campionatul mondial între juniori II (1996-1997) 10-14 iulie Doneţk, Ucraina
 28. Campionatul Europei U23 11-14 iulie Tampere, Finlanda
 29. Festivalul Olimpic al Tineretului European (1997-1998) 14-19 iulie Utrecht, Olanda
 30. Campionatul Europei între juniori I (1994-1995) 18-21 iulie Rieti, Italia
 31. Campionatul balcanic pentru J II (1996-1997) 3 august Eskişehir, Turcia
 32. Campionatul mondial 10-18 august Moscova, Rusia
 33. Campionatul mondial de alergări montane 8 septembrie Krynica-Zdroj, Polonia
 34. Campionatul balcanic de semi-maraton 15 septembrie Oradea, România
 35. Campionatul Republicii Moldova de cros 19 octombrie Chişinău
 36. Campionatul balcanic de maraton 27 octombrie Podgorica, Muntenegru
 37. Campionatul RM de alergări pe şosea, S şi J I 2 noiembrie Ungheni
 38. Campionatul Europei la cros 8 decembrie Belgrad, Serbia

Veterani

 1. Campionatul Europei în sală pentru veterani 19-24 martie San Sebastian, Spania
 2. Campionatul Europei pentru veterani, Non Stadia 24-26 mai Upice, Cehia
 3. European Master Games 2-11 august Torino, Italia
 4. Campionatul mondial de alergări montane 31 august Janské Lazné, Cehia
 5. Campionatul mondial pentru veterani 16-27 octombrie Porto Alegre, Brazilia

Rezultate la competiţiile internaţionale, 2013