Calendar/Rezultate 2014

Calendar IAAF (mondial)
Calendar EAA (european)
Calendar naţional (download)

C A L E N D A R U L
competiţiilor naţionale şi internaţionale pe anul 2014 

Nr.

Competiţii/Rezultate

Termenele desfăşurării

Localitatea, ţara

1. Competiţiile pentru premiile FAM
Regulament / Program / Rezultate
11 ianuarie Chişinău
2. Campionatul Republicii Moldova în sală şi aruncări lungi, S şi J I (a.n. 1995-1996)
Regulament / Program / Rezultate
7-9 februarie Chişinău
 3. Campionatul Republicii Moldova în sală şi aruncări lungi, J II (a.n. 1997-1998) şi J III (a.n. 1999-2000) / Regulament / Program / Rezultate 21-23 februarie Chişinău
 4. Campionatul balcanic în sală / Bărbaţi / Femei 22 februarie Istanbul, Turcia
 5. Campionatul mondial în sală 7-9 martie Sopot, Polonia
 6. Speranţele Atletismului (poliatlon), a.n. 1999-2000, 2001-2002, 2003 şi mai mici
Regulament / Program / Fişa / Rezultate
7 martie Chişinău
 7. Cupa Europei de aruncări lungi 15-16 martie Lieria, Portugalia
 8. Campionatul mondial de semimaraton 29 martie Copenhaga, Danemarca
 9. Campionatul balcanic semimaraton 6 aprilie Durres, Albania
 10. Campionatul balcanic de marş sportiv 12 aprilie Balchik, Bulgaria
 11. Ziua Mondială a Atletismului, J II a.n. 1997-1998 şi J III a.n. 1999-2000 / Rezultate 3 mai Chişinău
 12. Cupa mondială de marş sportiv 3-4 mai Taican, China
 13. Campionatul FSUM / Rezultate 7-8 mai Chişinău
 14. Campionatul balcanic de maraton / Rezultate 27 aprilie Belgrad, Serbia
 15. Campionatul Şcolilor Sportive pentru juniori a.n. 1997-2000 / Tabel de totalizare a competiţiilor,
Program, Rezultate
16-18 mai Chişinău
 16. Campionatul Republicii Moldova, S şi J I a.n. 1995-1996 / Regulament, Program, Rezultate 30 mai – 1 iunie Chişinău
 17. Speranţele Olimpice (tetratlon) 5 iunie Chişinău
 18. Competiţiile Europene de calificare pentru Jocurile Olimpice ale Juniorilor, J II a.n. 1997-1998 6-8 iunie Baku, Azerbaidjan
 19. Campionatele Internaţionale ale României
Rezultate
7 iunie Cluj Napoca, România
 20. Cupa Europei la 10.000m / Rezultate 7 iunie Scopje, Macedonia
 21. Campionatul open al Republicii Moldova de supermaraton / Campionatul open al Asociaţiei de Supermaraton din Moldova, 12/24 ore 7-8 iunie Chişinău
 22. Campionatul balcanic de alergări montane
Rezultate
15 iunie Vatra Dornei, România
 23. Campionatul Europei pe echipe, Liga III
Rezultate
21-22 iunie Tbilisi, Georgia
 24. Cupa Europei la poliatlon, Liga II 5-6 iulie Doneţk, Ucraina
 25. Campionatul Europei de alergări în munţi 12 iulie Gap, Franţa
 26. Campionatul mondial pentru juniori I (a.n. 1995-1996) / Rezultate 22-27 iulie Eugene, SUA
 27. Campionatul balcanic, S / Rezultate 26-27 iulie Cluj-Napoca, România
 28. Campionatul balcanic, J I (1995-1996)
Rezultate
5-6 iulie Serres, Grecia
 29. Campionatul balcanic, J II (1997-1998)
Rezultate
15 mai Sliven, Bulgaria
 30. Campionatul Europei / Rezultate 12-17 august Zürich, Elveţia
 31. Jocurile Olimpice ale Juniorilor II (1997-1998)
Rezultate
21-26 august Nanjing, China
 32. DecaNation 30 august tbd, Franţa
 33. Cupa mondială 13-15 septembrie Marrakech, Maroc
 34. Campionatul Republicii Moldova la cros
Rezultate
18 octombrie Chişinău
 35. Campionatul balcanic la cros, S şi J 8 noiembrie Agri, Turcia
 36. Campionatul RM de alergări pe şosea, S şi J I
Rezultate
8 noiembrie Ungheni
 37. Campionatul Europei la cros 14 decembrie Samokov, Bulgaria

 Veterani

1. Campionatul mondial în sală pentru veterani
Rezultate
25-30 martie Budapesta, Ungaria
2. Campionatul Europei pentru veterani
Rezultate
22-31 august Izmir, Turcia
3. Campionatul balcanic pentru veterani 19-21 septembrie Pravets, Bulgaria

 Şcoli sportive

1. Memorialul V. Dolghin (J II a.n. 1997-1998) 4-5 octombrie Tiraspol
2. Turneul internaţional al ŞS a MTS (J II a.n. 1997-1998)
Rezultate
6-7 decembrie Chişinău
3. Competiţiile tradiţionale de Crăciun ale ŞS3 a DGETS (a.n. 1999-2000, 2001-2002, 2003 şi mai mici) / Rezultate 27-28 decembrie Chişinău