Calendar/Rezultate 2015

Calendar IAAF (mondial)
Calendar EAA (european)
Calendar naţional (download)

C A L E N D A R U L
competiţiilor naţionale şi internaţionale pe anul 2015 

Nr. Competiţii/Rezultate Termenele desfăşurării Localitatea, ţara
1. Competiţiile pentru premiile FAM REZULTATE 10 ianuarie Chişinău
2. Campionatul Republicii Moldova de sală şi aruncări lungi, S şi J I (a.n. 1996-1997) REZULTATE 6-8 februarie Chişinău
3. Campionatul Republicii Moldova de sală şi aruncări lungi, J II (a.n. 1998-1999) şi J III (a.n. 2000-2001) REZULTATE 20-22 februarie Chişinău
4. Campionatul balcanic în sală Femei / Barbati 21 februarie Istanbul, Turcia
5. Campionatul Europei în sală 6-8 martie Praga, Cehia
6. Speranţele Atletismului (poliatlon), a.n. 2000-2001, 2002-2003, 2004 şi mai mici REZULTATE 7 martie Chişinău
7. Cupa Europei de aruncări lungi 14-15 martie Leiria, Portugalia
8. Campionatul mondial de cros 28 martie Guiyang, China
9. Campionatul balcanic de marş sportiv 18 aprilie Ayvalik, Turcia
10. Ziua Mondială a Atletismului (J II a.n. 1998-1999 şi J III a.n. 2000-2001) REZULTATE 2 mai Chişinău
11. Campionatul FSUM 13-14 mai Chişinău
12. Jocurile juniorilor, a.n. 1998-2001 REZULTATE 15-17 mai Chişinău
13. Cupa Europei la marş sportiv 17 mai Ivano-Frankovsk, Ucraina
14. Campionatele Internaţionale ale României 23 mai Piteşti, România
15. Campionatul Republicii Moldova (S şi J I, a.n. 1996-1997) REZULTATE 30-31 mai Chişinău
16. Speranţele Olimpice (tetratlon), a.n. 2001-2003
REGULAMENT | FIŞA | Tabel-rezultate
4 iunie Chişinău
17. Cupa Europei, 10000m 6 iunie Chia, Italia
18. Campionatul open al Republicii Moldova de supermaraton, Campionatul open al Asociaţiei de Supermaraton din Moldova, (12/24 ore) 6-7 iunie Chişinău
19. Campionatul Europei între echipe, Liga III
Jocurile Europene
21-22 iunie Baku, Azerbaidjan
20. Campionatul balcanic pentru J II (1998-1999) 4 iulie Bucureşti, România
21. Campionatul balcanic pentru J I (1996-1997) 4-5 iulie Piteşti, România
22. Cupa Europei, poliatlon, Liga II 4-5 iulie Inowroclaw, Polonia
23. Campionatul Europei de alergări montane 4 iulie Porto Moniz, Portugalia
24. Universiada FISU 8-12 iulie Gwangju, Coreea
25. Campionatul Europei U23 9-12 iulie Tallinn, Estonia
26. Campionatul mondial între juniori II (1998-1999) 15-19 iulie Cali, Columbia
27. Campionatul Europei între juniori I (1996-1997) 16-19 iulie Eskilstuna, Suedia
28. Festivalul Olimpic al Tineretului European (1998-1999) 26-31 iulie Tbilisi, Georgia
29. Campionatul balcanic, S 1-2 august Serres, Grecia
30. Campionatul balcanic de alergări montane 15 august Buşteni, România
31. Campionatul mondial 22-30 august Beijing, China
32. Campionatul Republicii Moldova la cros REZULTATE 17 octombrie Chişinău
33. Campionatul balcanic de semi-maraton 18 octombrie Apatin, Serbia
34. Campionatul balcanic de maraton 25 octombrie Podgorica, Muntenegru
35. Campionatul RM de alergări pe şosea, S şi J I REZULTATE: bărbaţi / femei 7 noiembrie Ungheni
36. Campionatul balcanic de cros 21 noiembrie Zagreb, Croaţia
37. Campionatul Europei la cros 13 decembrie Paray Le Monial, Franţa

Veterani

1. Campionatul Europei în sală pentru veterani 23-28 martie Torun, Polonia
2. Campionatul mondial pentru veterani 4-16 august Lyon, Franţa
3. European Master Games 1-10 octombrie Nice, Franţa

Competiţii organizate de instituţii sportive

Nr. Denumire/Organizator Termene Participanţi
1. Memorialul M. Cosicenco, Tiraspol 21 martie copii, juniori, seniori
2. Starturi de primăvară, Expres-C 4 aprilie juniori, seniori, veterani
3. ŞS nr. 2, Bălţi 24-25 aprilie a.n. 1998-1999, 2000-2001
4. ŞS Camenca 25 aprilie aruncări
5. Memorialul Iu. Chitaiţev, Tiraspol 21 iunie aruncări
6. ŞS Camenca 12 septembrie a.n. 1997-1998, 1999-2000, 2001…
7. Memorialul L. Cucer, Expres-C 26 septembrie juniori, seniori, veterani
8. ŞS nr. 2, Tiraspol 3-4 octombrie a.n. 1998 şi mai mici
9. ŞS Bender 10-11 octombrie a.n. 2000-2001, 2002 şi mai mici
10. ŞS MTS, Chişinău 5-6 decembrie a.n. 1999 şi mai mici
11. ŞS nr. 3, Chişinău 25-26 decembrie a.n. 2000-2001, 2002-2003, 2004…