Calendar/Rezultate 2016

 

C A L E N D A R U L
competiţiilor naţionale şi internaţionale pe anul 2016

Nr. Competiţii Termenele desfăşurării Localitatea, ţara
1. Competiţiile pentru premiile FAM | REZULTATE 9 ianuarie Chişinău
2. Campionatul open al Republicii Moldova în sală şi aruncări lungi, seniori şi juniori I (a.n. 1997-1998) | REZULTATE 6-7 februarie Chişinău
3. Campionatul open al Republicii Moldova în sală şi aruncări lungi, juniori II (a.n. 1999-2000) şi juniori III (a.n. 2001-2002) | REZULTATE 20-21 februarie Chişinău
4. Campionatul balcanic în sală 27 februarie Istanbul, Turcia
5. Speranţele Atletismului (poliatlon), juniori a.n. 2001-2002, 2003-2004, 2005 şi mai mici | REZULTATE 5 martie Chişinău
6. Campionatul balcanic la cros 12 martie Ćuprija, Serbia
7. Cupa Europei de aruncări lungi (seniori şi U23) 12-13 martie Arad, România
8. Campionatul balcanic la marş sportiv 16 aprilie Bucureşti, România
9. Campionatul mondial în sală 18-20 martie Portland, SUA
10. Campionatul mondial la semi-maraton 26 martie Cardiff, Marea Britanie
11. Maratonul Internaţional Chişinău 17 aprilie Chişinău
12. Ziua Mondială a Atletismului, juniori II (a.n. 1999-2000) şi juniori III (a.n. 2001-2002) | REZULTATE 6-7 mai Chişinău
13. Campionatul FSUM 18-19 mai Chişinău
14. Campionatul Republicii Moldova pentru juniori II şi III (a.n. 1999-2002) | REZULTATE 20-22 mai Chişinău/Tiraspol
15. Campionatul open al Republicii Moldova pentru seniori şi juniori I (a.n. 1997-1998) | REZULTATE 27-29 mai Chişinău/Tiraspol
16. Speranţele Olimpice (tetratlon), juniori a.n. 2002-2004 | REZULTATE 2 iunie Chişinău
17. Campionatele internaţionale ale României 4 iunie România
18. Campionatul open al Republicii Moldova la supermaraton (12 ore) | REZULTATE 4-5 iunie Chişinău
19. Cupa Europei la 10.000m 5 iunie Mersin, Turcia
20. Campionatul ţărilor mici din Europa 11 iunie Marsa, Malta
21. Campionatul balcanic de alergări montane 11 iunie Stara Zagora, Bulgaria
22. Campionatul balcanic (seniori) 25-26 iunie Velenje, Slovenia
23. Campionatul Europei de alergări montane
(seniori şi U20)
2 iulie Arco, Italia
24. Campionatul balcanic pentru juniori II (a.n. 1999-2000) 2 iulie Kruševac, Serbia
25. Campionatul balcanic pentru juniori I (a.n. 1997-1998) 2-3 iulie Bolu, Turcia
26. Campionatul Europei, seniori 6-10 iulie Amsterdam, Olanda
27. Campionatul Europei pentru juniori II (a.n. 1999-2000) 14-17 iulie Tbilisi, Georgia
28. Campionatul mondial pentru juniori I (a.n. 1997-1998) 19-24 iulie Kazan, Rusia
29. Jocurile Olimpice 12-20 august Rio de Janeiro, Brazilia
30. Campionatul mondial de alergări montane 4 septembrie Sapareva Banya, Bulgaria
31. Campionatul balcanic la maraton 9 octombrie Sofia, Bulgaria
32. Campionatul open al Republicii Moldova de cros
REZULTATE
15 octombrie Chişinău
33. Campionatul balcanic la semimaraton 30 octombrie Podgorica, Muntenegru
34. Campionatul open al Republicii Moldova de alergări pe şosea (seniori şi juniori I) | REZULTATE 5 noiembrie Ungheni
35. Campionatul Europei la cros (seniori, U20 şi U23) 11-12 decembrie Chia, Italia

Veterani

1. Campionatul mondial de alergări montane pentru veterani 29 martie
– 3 aprilie
Ancona, Italia
2. Campionatul Europei pentru veterani 20-22 mai Lisabona, Portugalia
3. Campionatul mondial pentru veterani 26 octombrie
– 6 noiembrie
Perth, Australia

REZULTATE INTERNAŢIONALE

Campionatul balcanic în sală, 27.02.2016, Istanbul/Turcia
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Siuris Ion 1991 800m 1.49,75 1
Şturmilov Andrei 4x400m 3.17,64 2
Siuris Ion 4x400m
Daranuţa Andrei 4x400m
Babian Alexandru 4x400m
Gorbuşco Nicolai 1991 3000m 8.19,53 3
Zdesenco Natalia 1991 lungime 5,91 4
triplusalt 12,98 4
Tverdohlebova Irina 1991 prăjină 3,60 6
Frunze Ludmila 1996 800m 2.13,42 6
Cruşelniţchii Alexandr 1992 60m/g 8,33 7
Daranuţa Andrei 1990 400m 48,94 7
Mîţîcov Andrei 1986 înălţime 211 8
Buşilă Uliana 1996 lungime 5,48 10
Babian Alexandru 1993 400m 49,55 11
Podoleanu Diana 1995 60m 7,88 12
Bordea Alina 1994 60m 7,95 13
Cozacioc Artiom 1994 800m 1.55,12 13
Şturmilov Andrei 1994 60m 7,26 17
Cupa Europei la aruncări, 12-13.03.2016, Arad/România
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Marghieva Zalina 1988 ciocan 72,58 1
Emilianov Alexandra 1999 disc 52,58 3 U23
Mardare Andrian 1995 suliţă 72,04 4 U23
Marghiev Serghei 1992 ciocan 73,50 5
Nikişenko Marina 1986 ciocan 66,67 6
Mura Ştefan 1997 disc 54,06 7
Stratulat Natalia 1987 disc 52,74 8
Campionatele internaţionale ale României “Iolanda BALAȘ-SӦTER”, 04.06.2016, Piteşti/România
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Emilianov Alexandra 1999 disc 55,14 1
Babian Alexandru 1993 400m 47,63 1
Surdu Dimitriana 1994 disc 50,11 2
greutate 15,04
Mura Ştefan 1997 disc 54,26 2
Mardare Andrian 1995 suliţă 75,43 2
Mîţîcov Andrei 1986 înălţime 205 3
Letnicov Vladimir 1981 triplusalt 16,09 3
Siuris Ion 1991 800m 1.50,69 3
Zdesenco Natalia 1991 triplusalt 12,56 4
lungime 5,82 7
Cozacioc Artiom 1995 800m 1.52,40 6
Berghii Anna 1993 400m 57,91
Campionatul ţărilor mici din Europa, 11.06.2016, Marsa/Malta
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Babian Alexandru 1993 400m 47,62 1
Cravcenco Alina 1989 100m 12,15 1
200m 24,64 2
Stratulat Natalia 1987 disc 56,01 1
Berghii Anna 1993 400m 54,80 2
100m/g 14,68 4
Cruşelniţchii Alexandr 1992 110m/g 15,14 2
Daranuţa Andrei 1990 200m 21,79 2
Emilianov Ivan 1977 greutate 18,81 2
Nikişenko Marina 1986 ciocan 64,64 2
Siuris Ion 1991 800m 1.50,29 3
Gorbuşco Nicolai 1991 3000m 8.22,29 3
Tocari Vladimir 1984 disc 54,89 3
Mîţîcov Andrei 1986 înălţime 210 3
Smovjenco Olesea 1989 3000m 10.22,27 4
Zdesenco Natalia 1991 lungime 5,76 4
Frunze Ludmila 1996 800m 2.14,71 7
Morozov Alexei 1987 lungime 6,58 10
Şturmilov Andrei 1994 100m 11,47 11
ştafeta suedeză 1000m 1.55,50 1
Cruşelniţchii Alexandr 100m
Babian Alexandru 300m
Daranuţa Andrei 200m
Şturmilov Andrei 400m
ştafeta suedeză 1000m 2.12,92 2
Zdesenco Natalia 100m
Frunze Ludmila 300m
Cravcenco Alina 200m
Berghii Anna 400m
Campionatul balcanic, seniori, 25-26.06.2016, Piteşti/România
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Marghieva Zalina 1988 ciocan 73,89 1
Nikişenko Marina 1986 ciocan 69,25 2
Stratulat Natalia 1987 disc 56,29 2
Marghiev Serghei 1992 ciocan 74,89 2
Berghii Anna 1993 400m/g 58,28 2
Babian Alexandru 1993 400m 47,41 3
Răileanu Maxim 1994 5000m 15.04,93 3
3000m 8.31,37 4
Surdu Dimitriana 1994 greutate 15,45 3
disc 52,63 3
Mardare Andrian 1995 suliţă 75,72 3
Letnicov Vladimir 1981 triplusalt 16,13 4
Şturmilov Andrei 1994 400m 47,48 4
Cravcenco Alina 1989 200m 24,68 5
400m 54,55 7
Siuris Ion 1991 800m 1.50,52 5
1500m 3.49,85 5
Tocari Vladimir 1984 disc 56,56 5
Buşilă Uliana 4x100m 46,75 5
Podoleanu Diana 4x100m
Vlas Cristina 4x100m
Cravcenco Alina 4x100m
Nazaria Eugeniu 4x100m 42,15 5
Daranuţa Andrei 4x100m
Andreev Alexandr 4x100m
Zatic Alexandru 4x100m
Babian Alexandru 4x400m 3.10,78 6
Cozacioc Artiom 4x400m
Daranuţa Andrei 4x400m
Şturmilov Andrei 4x400m
Ceban Nicolai 1995 disc 54,30 7
Zdesenco Natalia 1991 lungime 6,03 7
triplusalt 12,65 8
Emilianov Ivan 1977 greutate 18,80 8
Podoleanu Diana 1995 200m 25,62 9
100m 12,66 14
Eşanu Cristin 1995 400m/g 55,42 10
Tcaciova Iuliana 1987 800m 2.12,34 10
Sirotiuc Denis 1994 decatlon 5822 10
Vlas Cristina 1996 100m 12,52 12
Cozacioc Artiom 1994 800m 1.52,14 13
Buşilă Uliana 1996 lungime 5,11 16
Andreev Alexandr 1996 100m 11,38 22
Nazaria Eugeniu 1993 100m 11,44 24
Gorbuşco Nicolai 1991 3000m/ob. DNF
Campionatul balcanic, juniori II, 02.07.2016, Kruševac/Serbia
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Emilianov Alexandra 1999 disc 55,69 1
greutate 16,60 1
Oleinic Alexei 1999 suliţă 71,32 1
Sîrbu Egor 1999 2000m/ob. 6.01,36 4
Crasavţeva Iana 2000 triplusalt 11,92 6
lungime 4,90 16
Rotari Silvia 1999 400m 58,58 6
Pogorelova Valeria 4x100m 51,19 6
Contrebuţ Tatiana
Eordati Natalia
Rotari Silvia
Doscalov Vadim 1999 triplusalt 13,95 8
lungime 6,17 10
Stavila Andreea 2000 2000m/ob. 7.47,73 9
Cavcaliuc Cătălina 2000 suliţă 32,98 9
Cebrucean Victor 1999 greutate 14,80 9
disc 40,97 10
Crudu Vasile 2000 lungime 6,30 9
triplusalt 13,41 12
Gunco Alexandra 2000 800m 2.21,60 10
Carasiov Alexandr 2000 înălţime 190 10
Ivancenco Vladislav 1999 3000m 10.03,86 10
Jucov Richard 2000 800m 2.02,48 11
Contrebuţ Tatiana 2000 400m 1.01,72 11
Pogorelova Valeria 1999 lungime 5,33 11
Grajdian Daniel 1999 100m 11,61 12
Sitnichevici Anastasia 2000 înălţime 155 12
Anastasacos Vasilios 1999 110m/g 16,89 12
Belous Anna 1999 800m 2.27,75 13
Armasari Lilian 1999 100m 11,73 14
Eordati Natalia 1999 100m 13,10 16
Campionatul balcanic, juniori I, 02-03.07.2016, Bolu/Turcia
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Mura Ştefan 1997 disc 57,95 1
Picus Denis 1998 suliţă 68,05 3
Ciui Polina 1997 ciocan 54,53 3
Morari Dan 1998 ciocan 61,79 6
Bondari Alexandr 1997 110m/g 15,24 6
Zaicov Dmitrii 1998 800m 1.58,72 8
1500m 4.22,13 10
Campionatul Europei, seniori, 06-10.07.2016, Amsterdam/Olanda
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Marghieva Zalina 1988 ciocan 71,73 5
Marghiev Serghei 1992 ciocan 73,21 8
Nikişenko Marina 1986 ciocan 67,76 14
Stratulat Natalia 1987 disc 54,45 20
Prodius Roman 1981 semimaraton 1:05.14 22
Surdu Dimitriana 1994 greutate 15,50 25
Emilianov Ivan 1977 greutate 18,38 26
Letnicov Vladimir 1981 triplusalt 15,98 26
Campionatul Europei, juniori II, 14-17.07.2016, Tbilisi/Georgia
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Emilianov Alexandra 1999 disc 58,09 1
greutate 18,50 1
Oleinic Alexei 1999 suliţă 74,49 2
Sîrbu Egor 1999 2000m/ob. 6.11,91 24
Campionatul mondial, juniori I, 19-24.07.2016, Bydgoszcz/Polonia
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Emilianov Alexandra 1999 disc 53,08 3
Mura Ştefan 1997 disc 57,87 10
Picus Denis 1998 suliţă 68,57 23
Ciui Polina 1997 ciocan 53,57 25
Jocurile Olimpice, 07-21.08.2016, Rio de Janeiro/Brazilia
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Marghieva Zalina 1988 ciocan Q 71,72
ciocan F 73,50 5
Marghiev Serghei 1992 ciocan Q 74,97
ciocan F 74,14 10
Nikişenko Marina 1986 ciocan Q 65,19 24
Fisikovici Lilia 1989 maraton 2:34.05 PB 27
Stratulat Natalia 1987 disc Q 53,27 30
Emilianov Ivan 1977 greutate Q 17,83 32
Surdu Dimitriana 1994 greutate Q 15,25 35
Letnicov Vladimir 1981 triplusalt Q 15,29 38
Prodius Roman 1981 maraton 2:27.01 105
Clasament pe echipe Moldova 59
Campionatul balcanic la semi-maraton, 30.10.2016, Podgorica/Muntenegru
Nume, prenume A.N. Proba Rezultat Loc
Răileanu Maxim 1994 semi-maraton 1:09.34 2