Calendar/Rezultate 2018

 

C A L E N D A R U L
competiţiilor naţionale şi internaţionale pe anul 2018

 

N. Competiţii Termenele desfăşurării Localitatea, ţara
1. Competiţiile pentru premiile FAM 13 ianuarie Chişinău
2. Campionatul open al Republicii Moldova în sală şi aruncări lungi, seniori şi juniori I (a.n. 1999-2000) 3-4 februarie Chişinău
3. Campionatul balcanic în sală, juniori I 10 februarie Sofia, Bulgaria
4. Campionatul balcanic în sală, seniori 17 februarie Istanbul, Turcia
5. Campionatul open al Republicii Moldova în sală şi aruncări lungi, juniori II (a.n. 2001-2002) şi juniori III (a.n. 2003-2004) 17-18 februarie Chişinău
6. Campionatul mondial în sală 1-4 martie Birmingham, Marea Britanie
7. Speranţele Atletismului (poliatlon),
juniori a.n. 2003-2004, 2005-2006, 2007 şi mai mici
5 martie Chişinău
8. Cupa Europei de aruncări (seniori şi U23) 10-11 martie Leiria, Portugalia
9. Campionatul balcanic la maraton 18 martie Limassol, Cipru
10. Campionatul mondial la semi-maraton 24 martie Valencia, Spania
11. Campionatul balcanic la marş sportiv 14 aprilie Pirot, Serbia
12. Ziua Mondială a Atletismului, juniori II
(a.n. 2001-2002) şi juniori III (a.n. 2003-2004)
4-5 mai Chişinău
13. Campionatul balcanic de alergări montane 5 mai Beocin, Serbia
14. Campionatul mondial de marş sportiv 5-6 mai Taicang, China
15. Campionatul FSUM 10-11 mai Chişinău
16. Cupa Europei la 10 000m 19 mai Londra, Marea Britanie
17. Campionatul Republicii Moldova pentru juniori II şi III (a.n. 2001-2004) 19-20 mai Chişinău
18. Campionatul open al Republicii Moldova pentru seniori şi juniori I (a.n. 1999-2000) 26-27 mai Chişinău
19. Campionatele Internaţionale ale României 2 iunie Cluj Napoca, România
20. Campionatul open al Republicii Moldova la supermaraton (6/12/24 ore), Self-Transcendence 6/12/24 Hour Race 2-3 iunie Chişinău
21. Speranţele Olimpice (tetratlon), juniori a.n. 2004-2006 7 iunie Chişinău
22. Campionatul ţărilor mici din Europa 9 iunie Schaan, Liechtenstein
23. Campionatul balcanic pentru juniori II
(a.n. 2001-2002)
9 iunie Istanbul, Turcia
24. Campionatul balcanic pentru juniori I
(a.n. 1999-2000)
23-24 iunie Bursa, Turcia
25. Campionatul Europei de alergări montane
(seniori şi U20)
1 iulie Skopje, Macedonia
26. Campionatul Europei pentru juniori II
(a.n. 2001-2002)
5-8 iulie Györ, Ungaria
27. Campionatul mondial pentru juniori I (a.n. 1999-2000) 10-15 iulie Tampere, Finlanda
28. Campionatul balcanic la ştafete (seniori, U23, U20, U18) 14-15 iulie Erzurum, Turcia
29. Campionatul balcanic, seniori 20-21 iulie Stara Zagora, Bulgaria
30. Campionatul Europei, seniori 7-12 august Berlin, Germania
31. Cupa mondială 8-9 septembrie Ostrava, Cehia
32. Campionatul balcanic la semimaraton 16 septembrie Sarajevo, Bosnia şi Herţegovina
33. Maratonul Internaţional Chişinău 30 septembrie Chişinău
34. Jocurile Olimpice ale Juniorilor (a.n. 2001-2002) 11-17 octombrie Buenos Aires, Argentina
35. Campionatul open al Republicii Moldova la cros 13 octombrie Chişinău
36. Campionatul balcanic la cros (seniori, U23 şi U20) 4 noiembrie Botoșani, România
37. Campionatul open al Republicii Moldova de alergări pe şosea (seniori şi juniori I) 10 noiembrie Ungheni
38. Campionatul Europei la cros (seniori, U23 şi U20) 9-12 decembrie Tilburg, Olanda