Campionatul mondial 2023, Budapesta

Andrian Mardare a ocupat locul 11 în finala probei de aruncare a suliței la Campionatul mondial de la Budapesta (Ungaria). Sportivul de 28 de ani a înregistrat rezultatul 79,66 metri. Campion a devenit Neeraj Chopra, primul indian medaliat cu aur la un Campionat mondial.

Țara noastră a mai avut trei reprezentanți la Mondialul din Ungaria, care a contat pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris. Dimitriana Bezede s-a clasat pe locul 22 la aruncarea greutății (17,69m), Serghei Marghiev pe poziția 18 în proba de aruncare a ciocanului (72,91m), iar Maxim Răileanu a încheiat maratonul pe treapta 53 (85 de sportivi au ieșit la start) cu un rezultat de 2 ore 22 min 46 sec.

Deplasarea la Campionatul mondial s-a realizat cu sprijinul financiar al Ministerului Educației și Cercetării.