Locul 2 pentru Moldova la Campionatul țărilor mici din Europa

O zi plină de rezultate frumoase și surprize au trăit atleții moldoveni, participanți la Campionatul țărilor mici din Europa, care s-a desfășurat pe 5 iunie 2021 în Serravalle/San Marino. Ajuns la a treia ediție și având drept concurente și țări ce în mod obișnuit nu sunt considerate mici, acest concurs a fost prilej de sărbătoare pentru atleți din 15 state europene și, pentru prima dată, a avut ca participantă echipa Vaticanului (în afara clasamentului). Prezenți la deschidere au fost oficiali ai Federației, Comitetului olimpic și Ministerului sportului din San Marino, Președintele Federației italiene și Președintele Asociației Europene de Atletism (EA). S-a menționat importanța faptului că în aceste vremuri dificile, când comunicarea și călătoriile sunt restricționate, calendarul atletic european și mondial revin treptat la realizarea lor deplină.

În competiții, sportivii noștri au avut concurenți tradiționali din țări precum Macedonia de Nord, Muntenegru, Cipru, Luxemburg, țările caucaziene. După curse dramatice, care i-au ținut pe cei din tribune cu sufletul la gură, echipa din Republica Moldova s-a clasat a doua, fiind întrecută cu doar 8 puncte de echipa cipriotă.

Fiecare membru al selecționatei a contribuit decisiv la succesul obținut. Vedetă a campionatului a fost Andrian Mardare, candidat olimpic și unul dintre liderii mondiali la aruncarea suliței. Rezultatul de 84,54m i-a asigurat lejer medalia de aur la această probă. Andrian a fost desemnat cel mai bun atlet al Țărilor mici din Europa, în timp ce cea mai bună atletă a fost selectată Marija Vuković, la rândul ei o talentată săritoare în înălțime din Muntenegru.

Merită a fi menționată participarea pentru prima dată în componența lotului național a Mădălinei Culea, moldoveancă stabilită în Italia, care a cucerit o medalie de bronz la proba 400m și împreună cu alte trei alergătoare a mai adus o medalie de bronz la ștafeta suedeză feminină. Echipa masculină a răspuns cu o medalie de argint la ștafeta suedeză.

Prezentăm mai jos rezultatele obținute de sportivii noștri la San Marino:

Mardare Andrian, suliță, 84,54m (1)

Garaeva Iana, 400m/g, 1.02,32 (1)

Senchiv Anastasia, lungime, 5,85m (2)

Vasilachi Carolina, suliță, 43,92m (2)

Capațina Nina, greutate, 13,05m (2)

Ștafeta suedeză bărbați (Culiș I., Vieru I.-Gh., Galușco I., Eșanu C.), 1.56,36 (2)

Culea Mădălina, 400m, 56,95-PB (3)

Maxim Răileanu, 3000m, 8.20,47 (3)

Podoleanu Diana, 100m, 12,13 (3)

Eșanu Cristin, 400m/g, 54,97 (3)

Ștafeta suedeză femei (Podoleanu D., Contrebuț T., Garaeva I., Culea M.), 2.13,89 (3)