Tinerii atleți din Moldova s-au întrecut la Stadionul Dinamo cu atleți din alte 4 țări

Sâmbătă, 4 mai, cca 180 de atleți din Republica Moldova, România, Bulgaria, Ucraina și Georgia s-au întrunit la Chișinău pentru competițiile MOLDOVAN YOUTH CHALLENGE 2024, care au ajuns la cea de-a șasea ediție.

Sportivii din cele 5 țări au „ocupat” pistele și sectoarele Stadionului Dinamo pentru a se întrece la probele din program: alergări, inclusiv de sprint, garduri și obstacole, sărituri și aruncări. Vremea a fost favorabilă tuturor: doar vântul și-a arătat din când în când puterea… în afara concursului!

Merită menționați câțiva atleți care s-au remarcat prin performanțe:

Denis Cutcovețchi (Camenca, Chișinău, ȘS3) – locul 1 la aruncarea greutății (18,88m) și la aruncarea discului (60,78m – un nou record național U18!) – performanțe de sezon!

Stanislav Ghereg (Chișinău, ȘS3) a câștigat cursa de 800m cu un rezultat foarte bun de 1 minut 55 secunde 78 sutimi – standard de calificare pentru CEu18;

Chirill Grigorovschi (Tiraspol) locul 1 la 100m – 11.06 și 400m – 50.18;

Cristina Patiurca (Chișinău, ȘS a MEC) – locul 1 la aruncarea greutății (13,41m), iar pe poziția secundă s-a plasat Maria Stefanișina de la Camenca (13,11m), care a învins și la aruncarea discului (39,22m) în ziua precedentă;

Nicoleta Mocan (Chișinău, ȘS a MEC) – locul 1 la 2000 metri cu obstacole – 7:18.98, iar la proba masculină a câștigat Gheorghe Băcos (Chișinău, Liceul republican) – 6:38.41;

Bogdana Ulmanu (Bălți) a câștigat la săritura în lungime și la triplusalt (4,98m și 11,07m);

Chiril Guzun – locul 1 la săritura în înălțime – 1,80m.

La probele de garduri au dominat oaspeții:

Ana Sokhadze (Georgia) a învins la 400 metri cu garduri feminin – 1:04.60;

Emily Kiryakova (Bulgaria) a învins la 100m/g – 15.44, dar și la 100 m plat – 12.87;

Hristian Kasabov (Bulgaria) a câștigat cursa de 110m/g – 13.73;

Pavel Grozev (Bulgaria) – locul 1 la 400m/g – 57.31.

Toți învingătorii au primit medalii, diplome, premii bănești și cadouri de brand „Bucovina” și „Tymbark” (compania MASPEX).

Competițiile au fost înalt apreciate de sportivi și antrenori, de la noi și de peste hotare, mai ales că – fiind incluse în Calendarul Global al World Athletics – au oferit șansa de a se califica la câteva starturi importante din acest an: Campionatul balcanic U18 în Maribor (Slovenia) și Campionatul european U18 în Banska Bystrica (Slovacia).

Cei mai buni dintre atleții noștri vor participa, de asemenea, la concursul MLADOST în or. Ruse (Bulgaria), săptămâna viitoare.