Week-end plin de medalii pentru atleţii moldoveni

Pe 9 iunie, în or. Schaan/Liechtenstein, a avut loc a doua ediţie a Campionatului ţărilor mici din Europa. Concursul a adunat la un loc 17 echipe. Deşi echipa noastră (16 atleţi) nu a avut participanţi la toate probele din program, sportivii noştri au demonstrat rezultate înalte, au stabilit performanţe personale şi un nou record naţional la ştafeta suedeză, bărbaţi. Aproape toţi sportivii au ocupat locuri premiante, iar Dimitriana Surdu a cucerit două medalii de aur la aruncarea greutăţii şi aruncarea discului. Medalii de argint au câştigat: bărbaţi – Cruşelniţchii A. (110m/g), Emilianov I. (greutate), Siuris I. (800m), Răileanu M. (3000m), ştafeta suedeză (Morozov A., Daranuţa A., Zatic A., Şturmilov A.); femei – Smovjenco O. (800m), Fisikovici L. (3000m).

Medaliaţii cu bronz: bărbaţi – Zatic A. (200m), Mura Ş. (disc); femei – Buşilă U. (lungime).

În clasamentul pe echipe, Republica Moldova a ocupat locul doi, cedând poziţia întâi Ciprului cu o diferenţă de 22,5 puncte şi devansând Islanda cu 5,5 puncte.

Delegarea la concurs a fost finanţată parţial de Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării.