Juniorii se întorc cu medalii de la balcaniadă

În zilele de 12-13 iunie 2021 s-a desfăşurat ediţia de vară a Campionatului balcanic pentru juniori U20, care a fost găzduit de or. Istanbul (Turcia). Nu toate ţările membre ale Asociaţiei Balcanice a Federaţiilor de Atletism au avut delegaţi la acest concurs, dar cei prezenţi au demonstrat că restricţiile pandemiei privind pregătirea sportivă încet-încet rămân în trecut.

Atleţii noştri s-au prezentat bine la competiţii, reuşind să cucerească 3 medalii: Iana Garaeva a devenit campioană balcanică U20 la 400 metri cu garduri, după ce cu o săptămână mai devreme a câştigat titlul de campioană a ţărilor mici din Europa, la San Marino; Iuliana Dabija a câştigat argintul la proba triplusalt, iar Ilie Vasilachi s-a învrednicit cu medalia de bronz la aruncarea suliţei. Prezentăm mai jos rezultatele integrale:

Garaeva Iana, 400m/g, 1.00,91 (1)
Dabija Iuliana, triplusalt, 13,00m (2)
Vasilachi Ilie, suliţă, 58,98 (3)
Galuşco Ivan, 200m, 22,04 (6)
Mititelu Dan, 100m, 11,00 (11); 200m, 22,80 (13)
Morari Elizaveta, lungime, 5,54m (11)
Berghii Xenia, 400m, 58,56 (12)

Deplasarea la competiţii a fost finanţată de Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării şi reprezintă o etapă de selecţie către Campionatul european U20 (Tallinn/Estonia) şi Campionatul mondial U20 (Nairobi/Kenya), care urmează să aibă loc în iulie şi august, respectiv.