Medalii pentru atleții moldoveni în Bulgaria

Atleții juniori au revenit acasă cu mai multe medalii de la concursul internațional MLADOST, desfășurat pe 7 mai în or. Ruse din Bulgaria. În aceste competiții anual se întrunesc tineri atleți din regiunea balcanică, iar sportivii noștri de obicei evoluează cu succes. Acest concurs reprezintă o etapă în selecția pentru câteva competiții majore din acest sezon sportiv, cum ar fi Festivalul Olimpic al Tineretului European (Slovacia) și Campionatul european U18 (Israel). Medalii de aur au câștigat atleții:

Platon Tacu, sărituri în înălțime – 2,08m
Ana-Maria Eremeia, aruncarea suliței – 42,69m
Marina Iusumbeli, triplusalt – 12,37m
Medalie de argint și un nou record național pentru Alexandru Mazur, aruncarea greutății, cu rezultatul 18,36m.
Argint a adus acasă și Denis Glazîrin cu rezultatul de 58,49 la proba de 400m cu garduri.

Ceilalți sportivi, unii participând pentru prima dată la competiții peste hotare, de asemenea au obținut rezultate de interes:

Denis Cutcovețchi, aruncarea greutății – 15,75m, loc 4;
Anastasia Alexeeva a evoluat la două probe: 110m/garduri – 15,36, locul 4, și 100m plat – 13,13 (serii)/13,30 (finală), locul 8;
Alexandr Tcaci, sărituri în lungime – 6,06m, locul 6.

Deplasarea la competiții a fost finanțată în comun de Federația de atletism și Comitetul Național Olimpic și Sportiv.