Rezultatele Campionatului de vară pentru seniori 2022

Pe 28-29 mai a.c. s-a desfășurat Campionatul național la atletism pentru seniori și juniori U20. Ca de obicei, competițiile s-au desfășurat pe Stadionul DINAMO din Chișinău, unde au venit cca. 300 de sportivi din aproape toate regiunile Republicii Moldova. Campionatul a fost organizat cu susținerea financiară a Ministerului Educației și Cercetării, fiind concursul intern de calificare pentru competițiile importante din perioada imediat următoare: Campionatul țărilor mici din Europa, Campionatul balcanic pentru seniori și Competițiile internaționale ale României.

Rezultate înalte au demonstrat toți sportivii de frunte, consacrați, dar și unii din generația mai tânără:

La aruncarea suliței pe primul loc s-a plasat Andrian Mardare cu 82,05m, în timp ce la femei a învins junioara Ana-Maria Eremeia, cu 38,40m.

Dimitriana Bezede, care își croiește drumul spre mondialele din SUA din această vară, a câștigat medalia de aur la aruncarea greutății, 18,11m, iar la aceeași probă, masculină, categoria juniori, primul a fost Alexandr Mazur din Camenca, cu 15,89m. De altfel, la aruncarea discului din nou au învins aceștia doi, cu 52,42m pentru Dimitriana și 50,01m pentru Alexandr, iar la seniori a revenit Victor Negara cu 52,58m.

Aruncarea ciocanului îi are tradițional ca protagoniști principali pe cei din familia sportivă și olimpică Marghiev: Zalina la femei – 72,62m și Serghei la bărbați – 77,90m. Un tânăr promițător pare a fi Ilia Ciui, care a câștigat la categoria juniori cu 63,72m.

Alte rezultate remarcabile:

Doscalov Vadim: lungime – 7,39m (1) și triplusalt – 14,65m (1);
Senchiv Anastasia: lungime – 5,81m (1);
Dabija Iuliana (U20) și Iusumbeli Marina (U18): triplusalt, respectiv, 13,08m (1) și 12,33m (2);
Răileanu Maxim: 5000m – 14.15,88 (1);
Stavila Andreea și Nicolae Pavlenco au realizat noi recorduri personale la 3000m/obstacole: 10.48,53 (1) și 9.19,61 (1), respectiv;
Dovganici Iuliana: 100m/garduri – 14,50 (1);
Berghii Anna: 400m – 56,76 (1) și 200m – 25,17 (1);
Galușco Ivan: 400m – 48,22 (1);
Vieru Ian-Gheorghe: 200m – 21,815 (1);
Mititelu Daniel: locul 1 categoria juniori și locul 2 în clasamentul general la probele 100m – 10,76 și 200m – 21,816;
Podoleanu Diana: 100m – 12,21 (1);
Zatic Alexandru: 100m – 10,75 (1).